تبلیغات
نهالستان پارس،نهالفروشی

نهالستان پارس|فروش نهال در خراسان رضوی|نهالستان درمشهد|نهال گردو - کاشت و تولید نهال پسته

فروش ارقام نهال گردو پیوندی،گردو چندلر،گردو مقاوم به سرما،نهال کم آب بادام،زرشک،گل محمدی

فروش ارقام نهال گردو پیوندی،گردو چندلر،گردو مقاوم به سرما،نهال کم آب بادام،زرشک،گل محمدی

نهالستان پارس|فروش نهال در خراسان رضوی|نهالستان درمشهد|نهال گردو - کاشت و تولید نهال پسته فروش ارقام نهال گردو پیوندی،گردو چندلر،گردو مقاوم به سرما،نهال کم آب بادام،زرشک،گل محمدی

کاشت و تولید نهال پسته

تهیه بذر مطلوب برای تولید نهال
بذر در نظر گرفته شده باید سالم و بدون هیچ گونه آفت یا بیماری و از محصول همان سال باشد. انتخاب بنه به عنوان پایه دارای مزایا و معایبی است، از مزایای آن مقاومت بیشتر آن در برابر خشكی در مقایسه با پایه پسته اهلی و مقاومت نسبی در برابر آلودگی به نماتد مولد غده ریشه است و از معایب آن رشد بطئی در سال‌های اولیه كاشت و حساسیت به گموز و ورتیسلیوم بوده كه به علت این عیوب كمتر مورد توجه باغداران به عنوان پایه قرار می‌گیرد. معمولاً بذرهایی كه به عنوان پایه استفاده می‌شود از ارقام پسته اهلی و عمدتاً بادامی (بادامی ریز)و قزوینی است.

کاشت نهال در خزانه
زمین خزانه پسته مانند خزانه دیگر درختان باید آماده گردد. فواصل كاشت بذرها بر روی خطوط بین 5 تا 10 سانتی متر و بین خطوط 35 تا 40 سانتی‌متر است. پس از كاشت بذر ، روی آن را با استفاده از ماسه بادی همراه باكود دامی پوشانده و آبیاری می‌نمایند.میزان بذر مصرفی پسته در هكتار خزانه 250 تا 300 كیلوگرم می‌باشد و حدود 250 هزار نهال در یك هكتار می‌توان تولید نمود. نهال‌های تولیدی، در فصل خواب (پاییز و زمستان) آماده انتقال به زمین اصلی هستند (نهال یكساله). هرچه سن نهال در خزانه بالا رود به علت گسترش سیستم ریشه و پیچیده شدن ریشه نهال‌ها و قطع ریشه‌ها درهنگام كندن و جابه جایی نهال به زمین اصلی ، تلفات بیشتر می شود. معمولاً درخزانه راه روهایی در فواصل 1/5 تا 2 متر تعبیه می‌شود كه این عمل به رفت و آمد كارگران برای حذف علف‌های هرز و انجام عملیات آبیاری و در صورت نیاز پیوند زدن نهال‌ها كمك می‌كند. چنانچه كف خزانه بوسیله سیمان و یا موزائیك فرش شود از رشد عمودی ریشه‌ها جلوگیری می‌كند. بنابراین جابه‌جایی نهال‌ها آسان‌تر و تلفات آنها نیز كمتر خواهد بود.

كاشت نهال دركیسه‌های پلاستیكی
برای این منظور از كیسه‌های پلاستیكی به ارتفاع 25 تا 30 سانتی‌متر استفاده می‌شود. البته هر چه ارتفاع كیسه‌ها بیشتر باشد(45 سانتی متر ویا بیشتر ) رشد نهال بهتر است. از آنجایی كه محیط رشد در گیاهان گلدانی محدود است و این گیاهان مانند گیاهانی كه در مزرعه و باغ كشت می‌شوند نمی‌توانند ریشه‌های خود را گسترش داده و به طور طبیعی از منابع غذایی خاك استفاده كنند. لذا برای برآورده ساختن احتیاجات گیاه، خاك درون كیسه‌ها ، مخلوطی از یك تا دو قسمت ماسه و یك قسمت خاك زراعی مرغوب (لومی)و یك قسمت كود دامی یا خاك برگ پوسیده انتخاب می‌شود.

معمولاً برای تسهیل در عملیات آبیاری، زمین مورد نظر را به اندازه ارتفاع گلدان‌ها خاك‌برداری‌ كرده،سپس گلدان‌ها را طوری می‌چینند كه در فواصل 2-1/5 متری، راهروهایی برای عبور و مرور كارگران وجود داشته باشد. قسمت بالای گلدان‌ها معمولاً هم‌سطح زمین بوده، در نتیجه آبیاری به طریقه غرقابی امكان پذیر می‌شود. درون هر كیسه معمولاً دو دانه بذر می‌‌كارند كه پس از سبز شدن و چهار و پنج برگی شدن گیاه‌چه‌ها قویترین آنها را انتخاب نموده، دیگری را حذف می‌كنند.حتماً بایستی در ته كیسه‌ها سوراخ‌های كوچكی به‌عنوان زه‌كش ایجاد نمود. از كاشت پسته درون كیسه‌ها به منظور واكاری در باغ‌ها نیز استفاده می‌شود.در موقع انتقال به زمین اصلی، كیسه‌ها را به آهستگی بدون آنكه صدمه‌ای به ریشه‌ها وارد شود و خاك اطراف آن بریزد، پاره كرده، گیاه را به زمین اصلی انتقال می‌دهند.

مراقبت از نهال های بذری
پس از آن كه بذر‌ها درخزانه و یا كیسه‌های پلاستیكی سبز شدند ، یك سلسله عملیات باغبانی برای مراقبت از آنها لازم است كه عبارتند از:
الف - آبیاری :
میزان دفعات آبیاری برحسب آب وهوا و نوع خاك و میزان آب موجود متفاوت است. بطور‌كلی آبیاری نهال‌های بذری باید به آهستگی صورت گیرد.با توجه به این‌كه در این مرحله از رشد گیاهان دارای ریشه محدودی برای جذب می‌باشند باید دقت نمود كه از كمبود آب صدمه نبینند.
ب - وجین :
بذر علف‌های هرز تقریباً در خاك وجود داشته و با گیاهان اصلی به رقابت می‌پردازند. بنابراین باید آنهارا از میان برد.وجین علف‌های هرز باید با دقت صورت گیرد تا به ریشه گیاهان اصلی صدمه‌ای وارد نشود.
ج- محافظت از گرما و تابش مستقیم آفتاب :
در روزهای گرم، مخصوصاً در روش كاشت پلاستیكی باید هر چند روز یك بار روی نهال‌ها آب پاشید و نیز برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب، می‌توان پایه‌های در زمین به ارتفاع1/5-1 متر قرارداده، با استفاده از حصیر یا مواد دیگر روی آن را پوشاند و بدین ترتیب از تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری كرد.


مولف : آقای دکتر حسین حکم آبادی محقق موسسه تحقیقات پسته کشورتاریخ : پنجشنبه 9 شهریور 1391 | 01:59 ب.ظ | نویسنده : مدیر سایت | نظرات
انگور بیدانه سیاه
نهال انگور عسگری
نهال انگور ترکمن4
قیمت نهال میوه در مشهد
نهالستان مشهد،نهالفروشی در مشهد
نهال انگور پرلیت،انگور پیش رس فرانسوی
فروش پیاز زعفران جهت کاشت سال 97
نهال گلدانی گل محمدی
نهال گلدانی ارقام نهال میوه
درخت مقاوم به کم آبی
نهالستان مشهد،مشهد نهال
نهال بادام دیرگل رقم 12
شماره تماس مهندس زردادی،نهالستان پارس،مشهد
نهالستان میاندواب
نهال گردو کانادایی
نهال گردو پیوندی چندلر
نهال گردو خوشه ای،گردوپیوندی،چندلر،اسرائیلی
نهال زرشک بیدانه پفکی،نهال عناب
مراحل آماده سازی-بسته بندی و ارسال نهال به شهرستان مجموعه نهالستان پارس
nahalestan.badam
مراحل زندگی پیاز زعفران
خرید پیاز زعفران،قیمت پیاز زعفران
Mashhad, Razavi Khorasan نهالستان پارس
زردالو رجبعلی- زردالو غیاثی
قیمت فروش نهال گلابی~'گلابی قرمز~گلابی اسپادانا~'گلابی درگزی
قیمت فروش نهال ریشه دار گل محمدی
قیمت فروش نهال گیلاس تک دانه مشهد
قیمت خرید بادام دیرگل
بذر زردآلو،بذر گلابی
فروش بذرگلابی درگزی،بذر سیب،بذر زردآلو
لطفا از دیگر محصولات نهالستان پارس دیدن فرمایید
.: 09159157465---09152157465 Slide Skin:.